Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi.

Data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą π – Pi, to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14

W tym roku szkolnym ten dzień obchodziliśmy 16 marca. Była to wspaniała okazja do zaakcentowania ogromnej roli tej dziedziny nauki w życiu człowieka. Działania podjęte podczas tego dnia skierowane były do wszystkich uczniów. Głównym celem było pokazanie uczniom, że matematyka jest ukryta we wszystkich aspektach codziennego życia.

Obchody tego dnia zaczęliśmy od Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny, który w naszej szkole cieszy się dużym zainteresowaniem.

W ramach obchodów były prowadzone zajęcia kreatywne podczas lekcji matematyki w klasach 7. Uczniowie wykonywali plakaty dotyczące sławnych matematyków, dzięki czemu została stworzona galeria. Zadaniem uczniów klas 8 było zrobienie prac związanych z bryłami, a tematem był ŚWIAT ZWIERZĄT. Szóstoklasiści mieli do wykonania prace dotyczące wielokątów – MATEMATYKA WOKÓŁ NAS. Natomiast chętni uczniowie klas 4 i 5 zajęli się wykonaniem prac z kół i okręgów – W ŚWIECIE KOPERNIKA.

Wspólna przygoda z matematyką kontynuowana była podczas długiej przerwy. Uczniowie brali udział w różnych konkurencjach matematycznych, które były w formie πstacji. Jeżeli ktoś zaliczył minimum 4 stacje mógł skorzystać z kącika cukierniczego.

Wśród wielu stacji zadaniowych, najciekawszymi okazały się:

1. "MISTRZ LICZBY PI” dla klas IV-VIII – kto zapamięta największą ilość kolejnych cyfr liczby Pi.

2. Słowa z cząstką PI.

3. Klocki reko.

4. Puzzle z liczbą π.

5. Iluzje matematyczne.

6. Konkurs układania kostki Rubika.

7. Rozkoduj szyfr.

8. Kółko i krzyżyk – kubki.

9. UWOLNIJ LUDOLFINĘ – escape room.

10. Kółka i samolot.

11. Łamana zamknięta.

Podczas tego dnia uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i poznali szerokie zastosowanie matematyki.

Dzień Ziemi na sportowo

W ramach obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi klasy 3b i 3c uczciły ten dzień na sportowo.