W górę
Przez pięć tygodni w bibliotece szkolnej odbywały się obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Na początku obchodzono je jeden dzień, a od 2008 r. cały miesiąc – październik.
W nietuzinkowej bibliotece znajdującej się w naszej szkole dużo się działo. Uczniowie brali udział w warsztatach: plastycznych, literackich, edukacyjnych. Tworzono między innymi kreatywne zakładki, kartki z życzeniami dla biblioteki, gry, tekturowe „torty”, Skarpeciaki, zabawne portrety pisarzy i pisarek. Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie przyprawami. Do działań plastycznych używano farb i… przypraw. Powstały ciekawe i niezwykle pachnące prace – książkowe ilustracje.
Po raz kolejny odbył się kiermasz używanych książek, gier planszowych oraz obejrzanych filmów. Uczniowie i ich rodzice podarowali na niego bogato ilustrowane wydawnictwa albumowe, Martynkę, Opowieści z Narnii, Minecraft, Mikołajka, książki z cyklu Zaopiekuj się mną, Nelę, lektury, w tym dla liceum, bajki, wierszyki, powieści, komiksy, literaturę popularnonaukową. Można więc było zakupić wiele ciekawych pozycji wydawniczych. Miłośnicy gier planszowych nabyli takowe, nie kryjąc radości z zakupu.
Choć za oknem szaro i ponuro, my udowadniamy, że, dzięki pomysłowości, zawsze można ciekawie spędzać czas.
To były niezwykle interesujące i intensywne chwile w bibliotece.
Co się działo? Zapytajmy miłośnika książek i czytania – Biblioluba. To on w tym miesiącu przygotował sprawozdanie z tego, co miało miejsce w królestwie książek.
W październiku w bibliotece odchodzono Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Przez cały miesiąc uczniowie mieli okazję świętować, biorąc udział w różnego rodzaju warsztatach. Każdy, nawet ten wymagający, znalazł coś dla siebie.
Miłośnicy kulinariów wykonywali okładki z makaronu, ryżowe kwiatki. Z masy solnej powstały piękne i oryginalne postacie z bajek i baśni.
Aby pokazać, jak ważną role w życiu szkoły odgrywa biblioteka, dla solenizantki przygotowano torty. Szkoda, że z papieru.
Osoby, doskonale znające się na literaturze, stworzyły literackie krzyżówki oraz zredagowały listy gończe przedstawiające sylwetki postaci literackich.
Biliśmy także rekord w ilości posiadanych zakładek. Trzeba przyznać, że zarówno te, które wykonano w bibliotece, jak i te, które uczniowie zrobili w domu, są imponujące i zachęcają do …czytania książek, choć oczywiście nie oceniamy księgozbioru po okładkach i zakładkach.
Młodzi konstruktorzy także odnaleźli coś dla siebie. Okazało się bowiem, że książki mogą służyć nie tylko do czytania. Pomysłowa osoba jest w stanie stworzyć z nich figurę przestrzenną.
Ważnym wydarzeniem związanym ze świętem biblioteki był kiermasz używanych książek. Trzeba przyznać, że uczniowie klas siódmych i ósmych, którzy zajmowali się sprzedażą, wykazali się nie lada talentem biznesowym. Podczas kiermaszu zebrano 360 zł, za które zostały zakupione klocki Lego Minecraft, o których od dawana marzą dzieci przebywające w bibliotece.
Największe emocje budziły warsztaty pt. „Skarpeciaki”. Na bibliotecznych półkach zagościły rozmaite postacie wykonane ze… skarpet. Zajęcia te będą kontynuowane w listopadzie. Serdecznie zapraszamy.
Wrzesień w bibliotece to dość intensywny czas. Każdy bowiem podręcznik, nim trafi w ręce spragnionego wiedzy ucznia, musi przejść proces ewidencji i opracowania. Zajmują się tym nauczyciele – bibliotekarze. Nie zapomnieliśmy jednak o stałych bywalcach biblioteki. Dla nich przygotowano warsztaty plastyczne „Makaronowy zawrót głowy” oraz „Gniotki-psotki”.
Prężnie działa także Klub Gier. Przypominamy, że poszukujemy Mistrza Warcabów. Miłośnicy budowli przestrzennych również znajdą coś dla siebie.
Serdecznie zapraszamy.
Jak wiadomo, od 2004 roku w maju obchodzi się Tydzień Bibliotek. W naszej bibliotece twórczo świętujemy cały czas. Dążymy do tego, by, przygotowana oferta zajęć, zaciekawiła każdego.
W maju odbyły się warsztaty plastyczne – „Figurki z masy solnej” oraz „Coś z niczego”. Tworzyliśmy ponadto reklamę biblioteki oraz plakat zawierający tytuły książek wartych przeczytania.
Jak w każdym miesiącu, prężnie działały kluby: filmowy, gier planszowych, Boba budowniczego.
Uczniowie mogli skorzystać z propozycji nauczyciela – bibliotekarza i mieć wpływ na to, co będzie się działo w bibliotece w przyszłym roku szkolnym. Najciekawsze propozycje umieszczono w gablocie. Warto się z nimi zapoznać i wiedzieć, co przed nami.