W górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy w roku szkolnym 2021/2022

 

Wieczorem każdy uczestnik wymiany uczniowskiej wybrał dla siebie rolę w teatrzyku pt. „Hänsel und Gretel”, który wspólnie przygotowywaliśmy na prezentację w szkole. Już pierwszego dnia udało nam się zrobić pierwszą próbę, a w kolejnych dniach spotykaliśmy się w świetlicy nie tylko po to, aby się wspólnie bawić, ale także pracowaliśmy nad tym, aby nasza prezentacja w szkole wypadła jak najlepiej.

 

 

 

Ciekawie zapowiadał się dzień następny – 10 października 2006 r. – wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Ochli. I rzeczywiście atrakcji było wiele. Uczniowie niemieccy i polscy mieli okazję poznać tradycje i historię naszego regionu. Dużym zainteresowaniem cieszył się wyrób masła. Wszyscy włożyli dużo pracy, aby ze śmietany powstało pachnące świeżością masło, ale dzięki temu mieli okazję spróbować, jak smakuje masło bez ulepszaczy i konserwantów zrobione starym domowym sposobem.

 

 

 

W skansenie uczestniczyliśmy także w warsztatach pt. „Od rośliny do tkaniny”, a ochotnicy brali udział w przedstawieniu „Jak to ze lnem było?”. Przekonaliśmy się, że od zasiania lnu do przędzenia nitki trzeba było pokonać długą drogę. Wspólnie z naszymi niemieckimi przyjaciółmi braliśmy udział w moździerzowaniu, paździerzowaniu i międleniu lnu. Najprościej jest jednak kupić materiał lub nici w sklepie – słychać było komentarz. Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich była przejażdżka bryczką po terenie skansenu. A na koniec czekała nas jeszcze niespodzianka – ognisko na wyspie i pieczenie kiełbasek.

 

 

Po obiedzie spotkaliśmy się w świetlicy Schroniska Młodzieżowego w Przytoku na kolejnej próbie przed występem w szkole. Tym razem śpiewanie piosenek „Stokrotka” i „Schulbus” oraz odczytywanie ról było dużo łatwiejsze i przyjemniejsze, niż za pierwszym razem. Po udanej próbie pracowaliśmy w grupach nad scenografią – chłopcy malowali chatkę Baby Jagi, a dziewczynki wnętrze jej domu, a przede wszystkim wielki piec, na którym zła Baba Jaga przyrządzała smakołyki dla Jasia, aby jak najszybciej przybył na wadze, żeby go mogła zjeść z apetytem.

 

 

Po kolacji obejrzeliśmy popis grupy niemieckiej – koledzy i koleżanki z Niemiec przywieźli dla nas niespodziankę – piosenkę o swojej szkole „Ja, so sind wir hier”. Piosenka bardzo nam się spodobała i już kolejnego dnia próbowaliśmy ją śpiewać wspólnie z niemieckimi uczniami. Wieczorem jeszcze przypomnienie o planach na dzień następny i o 22:00 cisza nocna.

 

A rano w środę – 11 października 2006 r. – tuż po śniadaniu udaliśmy się na wycieczkę do Głogowa – miasta partnerskiego dla Langenhagen, z którego pochodzą nasi niemieccy przyjaciele. Okazało się, że Głogów jest bardzo ładnym starym miasteczkiem. Zwiedziliśmy Stare Miasto wraz z ratuszem, Kolegiatę, podziwialiśmy średniowieczne mury obronne, Zamek z Wieżą Głodową, Pomnik Dzieci Głogowskich i piękne kamieniczki w centrum miasta. Pan przewodnik przekazał nam wiele ciekawych informacji o mieście i o budowlach, które są odbudowywane. Po zwiedzeniu miasta mieliśmy czas wolny, aby kupić drobne upominki.

 

Po obiedzie w ośrodku w Przytoku wszystkie dzieci, a zwłaszcza chłopcy chętnie spędzili czas na wspólnej grze w piłkę, a karuzela i huśtawki cieszyły się powodzeniem głównie wśród dziewcząt. Po godzinie zabawy na świeżym powietrzu spotkaliśmy się w świetlicy. Przed nami było trudne zadanie – próba generalna przed prezentacją w szkole. Okazało się, że teatrzyk i piosenki zostały dobrze opanowane przez dzieci. Mogliśmy więc spokojnie w dniu następnym występować w szkolnym studiu telewizyjnym, a w nagrodę po kolacji wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy na dyskotece. Na ten punkt programu z niecierpliwością oczekiwały wszystkie dzieci, wspólna zabawa tego wieczoru dostarczyła im wielu wrażeń.

 

Czwartek – 12 października 2006 r. – wybraliśmy się do szkoły! Po śniadaniu przejazd do Zielonej Góry, spacer po mieście i  ody w zielonogórskiej palmiarni. Nie tylko napoje i lody wszystkim bardzo smakowały, ale też egzotyczna roślinność i atmosfera w Palmiarni urzekła naszych gości. Spacer po winnicach, a potem w kierunku szkoły dobrze zrobił nam wszystkim przed prezentacją w szkole. Już przed szkołą powitała nas Pani Dyrektor Liliana Witczuk-Kamieniarz i zaprosiła do środka. Po dzwonku na lekcję przyszedł czas na prezentację. Nasz występ oglądały na żywo wszystkie dzieci w szkole. Na zakończenie uczennice z klasy 3b i 6a przygotowały prezent – niespodziankę dla wszystkich gości z Niemiec – zaśpiewały piosenki pt. „Biene Maja” i „Starke Kinder”.

 

Po prezentacji zaprosiliśmy naszych kolegów do klas. Nasi niemieccy koledzy wspólnie z nami malowali, liczyli, pisali i mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają lekcje w naszej szkole. Po pożegnaniu udaliśmy się do Przytoku, gdzie w stołówce czekał na nas gorący obiad. Po południu wszyscy uczestnicy wymiany brali aktywny udział w olimpiadzie sportowej. Cztery grupy (mieszane: polsko-niemieckie) rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach: m.in. rzut ringiem, skok w dal, rzuty piłkami, rzut do tarczy. Wspólna zabawa zakończyła się przed kolacją, a po wieczornym posiłku spotkaliśmy się w świetlicy, aby wziąć udział w konkursie plastycznym pt. „Co najbardziej podobało Ci się podczas wspólnego spotkania?”. Jak się okazało, najwięcej prac przedstawiało wspólne zabawy z rówieśnikami, m.in. dyskotekę, olimpiadę sportową, gry i zabawy, wycieczki, jazdę bryczką, robienie masła, lody w palmiarni.

 

Piątek – 13 października 2006 r. – nie należał do pechowych, ale był z pewnością smutnym dniem, bo to przecież było pożegnanie i rozstanie. Ale nie było aż tak smutno, bo jednocześnie był to dzień spotkania z rodzicami. Zaraz po śniadaniu zaczęło się wielkie pakowanie i sprzątanie. Już po godzinie walizki były dopięte „na ostatni guzik” i po raz ostatni spotkaliśmy się w świetlicy. Po tygodniowym spotkaniu przyszedł czas na podsumowanie i ocenę poszczególnych elementów programu. Dzieci niemieckie i polskie zapisały na kartkach, co najbardziej podobało im się i co chciałyby ze sobą zabrać. Potem zaczęło się głośne zliczanie punktów na podstawie zapisanych informacji. Jak się okazało, zdecydowana większość uczestników (zarówno z Niemiec, jak i z Polski) była bardzo zadowolona ze wspólnego spotkania.

 

 

Na zakończenie ogłoszone zostały wyniki olimpiady sportowej i wręczone nagrody. Każdy uczestnik spotkania otrzymał także pamiątkowy dyplom, a następnie uczniowie polscy i niemieccy wymieniali się swoimi adresami. Ostatnie uściski w autobusie, wspólne śpiewanie i nasi goście odjechali do domu. Zaprosili nas na wiosnę w odwiedziny do swojej szkoły i swojego miasta. Będziemy zatem gościć od 21 do 25 maja 2007 r. w Langenhagen.

 

Galeria

Nowości

Świąteczny Turniej Językowy

W okresie świąteczno-noworocznym w naszej szkole przeprowadzane są w klasach Turnieje Językowe.

Więcej…

Nasz kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Copyright © 2023 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze Rights Reserved.