W górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Witamy w roku szkolnym 2021/2022

 

W dniach 13.05-17.05.2019 r. w Uelzen grupa uczniów z klas 5d, 5e i 6a wspólnie z grupą niemiecką uczestniczyła w ciekawym programie, dzięki któremu uczniowie poznali się wzajemnie, a także zapoznali się z twórczością artysty Friedensreicha Hundertwassera. Tym razem uczniowie naszej szkoły pojechali do Niemiec na zaproszenie IGS Isernhagen. Uczniowie mieli okazję pozwiedzać, poznać szkołę swoich niemieckich rówieśników, odwiedzić rodziny kolegów i koleżanek, a przede wszystkim wspólnie spędzić czas na zabawach i rozmowach. Była to prawdziwa lekcja języka niemieckiego, uczniowie mieli okazję przekonać się i sprawdzić, jak ważne są umiejętności językowe. Jak co roku spotkanie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez PNWM za pośrednictwem Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”.

Tym razem cała nasza grupa zakwaterowana była w schronisku młodzieżowym w miejscowości Uelzen,  położonej w północnych Niemczech, nad rzeką Ilmenau.

Pierwszego dnia (13.05.2019 r.) rozpoczęliśmy realizację zaplanowanego programu. Gry i zabawy integracyjne pozwoliły nam szybciej wzajemnie się poznać. Wymieniliśmy się też upominkami, a następnie poznaliśmy życiorys artysty, malarza, grafika Friedensreicha Hundertwassera i najważniejsze aspekty jego twórczości. Rozwiązywaliśmy zadania, quizy, wykreślanki nawiązujące do stylu Hundertwassera.

We wtorek (14.05.2019r.) po śniadaniu udaliśmy na wycieczkę z przewodnikiem na dworzec kolejowy w Uelzen przebudowany z okazji światowej wystawy Expo 2000 w stylu Friedensreicha Hundertwassera. Z zainteresowaniem słuchaliśmy pani przewodnik i oglądaliśmy jedną z najbardziej znanych budowli w stylu Hundertwassera, która przyciąga turystów z całego świata. Po południu udaliśmy się na wycieczkę do Rezerwatu Zwierząt Łasicowatych Otterzentrum w Hankensbüttel. Oprowadzanie przez przewodników, pokaz karmienia zwierząt, informacje o zagrożeniach czyhających na zwierzęta oraz zabawy integracyjne i sprawnościowe przy różnych stanowiskach dostarczyły wszystkim wielu wrażeń.

W środę (15.05.2019 r.) po śniadaniu pojechaliśmy do Isernhagen, gdzie znajduje się szkoła naszych koleżanek i kolegów z Niemiec. Wspólnie z nimi uczestniczyliśmy w zajęciach, a później obejrzeliśmy szkołę, zjedliśmy obiad w stołówce szkolnej i udaliśmy się do Langenhagen, gdzie w centrum handlowym CCL mogliśmy kupić pamiątki i zjeść pyszne lody. Po powrocie do Isernhagen spotkaliśmy się z rodzicami naszych niemieckich kolegów, którzy zaprosili nas do swoich domów. Z odwiedzin wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i chętnie dzielili się wrażeniami w drodze powrotnej do Uelzen. Ten dzień dostarczył nam niezapomnianych wrażeń.

W czwartek (16.05.2019 r.) zwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne w Suhlendorf, pani przewodnik opowiadała nam o tym, jak kiedyś żyli i pracowali ludzie oraz przedstawiła nam wiele warsztatów rzemieślniczych. Widzieliśmy m. in., jak kiedyś pracował fryzjer, tkacz, perukarz, kowal, zegarmistrz, pszczelarz, szewc, garncarz, piekarz, dekarz, drukarz. Próbowaliśmy także mleć żarnami ziarno na mąkę. Tego dnia pogoda nie sprzyjała zajęciom na dworze, które były w planie. Mimo to miło spędziliśmy czas – wybraliśmy się na lody i wspólny spacer, a później razem bawiliśmy się w świetlicy i graliśmy w piłkarzyki, tenisa stołowego, kalambury.

W piątek (17.05.2019 r.) po śniadaniu pakowaliśmy swoje rzeczy i sprzątaliśmy w pokojach. Następnie spotkaliśmy się na ostatnich wspólnych zajęciach – tym razem mieliśmy okazję podsumować cały tydzień i wyrazić swoją opinię na temat poszczególnych elementów programu realizowanych w ciągu tygodniowego spotkania. Podsumowanie wykazało, że całej grupie najbardziej podobały się:

- odwiedziny w rodzinach niemieckich;

- wizyta w szkole – IGS Isernhagen;

- zwiedzanie i zabawy w Rezerwacie Zwierząt Łasicowatych;

- wspólne zabawy na placu zabaw.

Na zakończenie tworzyliśmy PLAKATY PRZYJAŹNI, na których umieściliśmy swoje odrysowane dłonie z imieniem i życzeniami dla koleżanek i kolegów. Wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy, przed obiadem spędziliśmy czas na wspólnych zabawach na świeżym powietrzu, po pożegnaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Zielonej Góry. Mamy w pamięci wspólnie spędzony czas i liczne wspomnienia, a niektórzy z nas utrzymują kontakt z rówieśnikami poznanymi na wymianie uczniowskiej.

 

Zapraszamy do galerii

 

Galeria

Nowości

Świąteczny Turniej Językowy

W okresie świąteczno-noworocznym w naszej szkole przeprowadzane są w klasach Turnieje Językowe.

Więcej…

Nasz kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Copyright © 2023 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze Rights Reserved.