W górę
Zespół działa w naszej szkole od dziewięciu lat. Obecnie śpiewa w nim osiemnaście dziewcząt z klas IV-VII. Bardzo często są to uczennice, które swoje predyspozycje wokalne rozwijają lub wcześniej rozwijały, w jedynym w Zielonej Górze, naszym szkolnym chórze: „Siódemkowe dzieci”.
Zespół „Echo” jest: laureatem edycji miejskiej i wojewódzkiej Lubuskiego Festiwalu Piosenki „Pro-Arte” w Zielonej Górze i Międzyrzeczu, finalistą Wojewódzkiego Konkursu Szkolnych Zespołów Muzycznych w Filharmonii Gorzowskiej oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Zespół jest też trzykrotnym zdobywcą „Katarynki” – głównej nagrody Miejskiego Konkursu Piosenki, organizowanego w WiMBP im. C. K. Norwida oraz dwukrotnym zwycięzcą Międzyszkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej odbywającego się każdego roku w Zielonogórskiej Palmiarni. Dziewczęta zajęły też pierwsze miejsce na Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej (org. English Language School) w SP nr 18.
A w szkole dziewczęta prezentują się najczęściej podczas ważnych i cyklicznych uroczystości: rocznic odzyskania niepodległości, Wieczorów Kolęd, Konkursów Wiedzy o Lesie. Ponadto czynnie uczestniczą w cyklicznych miejskich imprezach kulturalnych, organizowanych przez: ZOK „Hydrozagadka”, RCAK, Lubuski Teatr, Urząd Marszałkowski, czy Wydział Kultury przy Urzędzie Miasta w Zielonej Górze.
Cotygodniowe zajęcia zespołu odbywają się w szkolnym studiu, w trzech grupach wiekowych:
„Echo” (klasy VI-VII)
„Echo-Minor” (klasy V-VI)
„Minorek” (klasy IV)
W każdej z tych grup czekają wolne miejsca i mikrofon dla… chłopców.
Serdecznie zapraszamy!
Fletowy konsort, to grupa ośmiu dziewcząt, które lubią muzykę odległych epok: renesansu i baroku.
To brzmienia z czasów gdy jeszcze nie było skrzypiec, fortepianu i gitary też. Królowały wtedy flety, lutnia, śpiew oraz instrumenty, które wyszły już z użycia: fidel, krzywuła, czy lira korbowa.
W zmieniającym się co kilka lat składzie osobowym „Bona Gratia” działa w naszej szkole od 2001 roku.
Dziewczęta muzykują na fletach: sopranino, sopran i alt. Mają własny program koncertowy, na który składają się melodie i pieśni „złotego wieku” polskiego renesansu. Zespół uświetnił w Zielonej Górze: Ogólnopolskie Targi Turystyczne w sali kolumnowej UM, wizyty gości z partnerskich miast europejskich w Zielonogórskim Ratuszu i Urzędzie Marszałkowskim. Od dziesięciu lat zespół jest też stałym gościem na Spectaculum Citaviae, międzynarodowym festiwalu muzyki średniowiecznej w Zittau (Niemcy).
Dziewczęta koncertowały w Filharmonii Zielonogórskiej podczas festiwalu „Śpiewająca Polska”, są też finalistkami wojewódzkiego konkursu szkolnych zespołów muzycznych „Pro-Arte” w Gubinie (org. RCAK Zielona Góra). Zdobyły również wyróżnienie podczas finału Wojewódzkiego Konkursu Szkolnych Zespołów Muzycznych w Filharmonii Gorzowskiej, organizowanego przez Kuratorium Oświaty.
W naszej szkole dziewczęta prezentują się najczęściej podczas corocznych Wieczorów Kolęd, ważnych uroczystości rocznicowych oraz majowych koncertów uczniów PSP7 w Lubuskim Teatrze.
W tym roku szkolnym w naszej szkole zajęcia w ramach Szkolnego Klubu Sportowego prowadzone są w dwóch dyscyplinach sportowych:
Zajęcia te mają na celu przygotować naszych uczniów do udziału w rozgrywkach sportowych w ramach Miejskich Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Mają również zachęcać i kształtować odpowiednie podejście do aktywności fizycznej oraz rozbudzić u uczniów pasję do sportu.
Kółko teatralne „Zgrzyt” działa w PSP7 od dwudziestu lat, jego opiekunem jest pani Bogusława Macutkiewicz. Grupa od lat bierze udział w przeglądach teatralnych organizowanych przez Zielonogórski Ośrodek Kultury, gdzie zdobywa liczne wyróżnienia. Zespół angażuje się także w uroczystości organizowane na terenie naszej szkoły. Wielu z młodych aktorów, po opuszczeniu murów Siódemki, rozwija dalej pasje teatralne w grupach artystycznych działających na terenie naszego miasta.
Praca w zespole teatralnym to nie tylko przyjemność występowania, ale przede wszystkim ciężka praca nad opanowaniem tekstu, ruchem scenicznym i poprawną dykcją. Nie trzeba wspominać, że na sukces przedstawienia pracują absolutnie wszyscy, dlatego też bez ogromnego zaangażowania i zgrania na scenie, nie ma mowy o dobrym przedstawieniu.
W obecnym składzie spotykamy się od tego roku szkolnego, choć „teatralny chrzest bojowy” mamy już za sobą. Chętnie spędzamy czas na wspólnych zabawach w teatr, a ze zwykłego prześcieradła potrafimy wyczarować cuda... no może jeszcze kijaszek... i kapelusz...
I przedstawienie gotowe! To do dzieła!
Zespół Bum Bum Rurki powstał w PSP7 w 2015 roku. Na zajęciach, które odbywają się dwa razy w tygodniu, dzieci uczą się wspólnie grać na ciekawym instrumencie muzycznym, jakim są Bum Bum Rurki (ang. Boomwhackers). Są to lekkie, puste w środku, wielokolorowe, plastikowe tuby wydobywające dźwięki o różnej wysokości brzmienia, w zależności od ich długości. Gra na Bum Bum Rurkach polega na uderzaniu nimi o dowolną powierzchnię, na przykład o ławkę, wnętrze dłoni, podłogę, kolano. Z rurki wydobywa się wtedy dźwięk o określonej wysokości (np. C, D, E itd.). Gra na Bum Bum Rurkach może być dobrym przygotowaniem do rozpoczęcia gry na innych instrumentach. Dzięki takiemu muzykowaniu w dzieciach kształtowana jest wrażliwość na trzy podstawowe elementy muzyki: rytm, melodię i harmonię.
Praca w zespole polega przede wszystkim na nauce akompaniamentów do piosenek oraz zespołowej gry linii melodycznej wraz ze specjalnie ku temu stworzoną grą komputerową „Przybij rurkę” oraz filmami multimedialnymi. Dzięki temu poprzez zabawę dzieci wyrabiają w sobie poczucie rytmu, podzielność uwagi oraz koordynację ruchową przy pomocy nowoczesnych i multimedialnych, a co za tym idzie atrakcyjnych dla współczesnego dziecka środkach dydaktycznych.
Zespół na zajęciach wykonuje zróżnicowany repertuar, począwszy od ostinat rytmicznych, prostych akompaniamentów, po melodie dziecięce oraz znane utwory muzyki rozrywkowej i klasycznej.
Występy dzieci grających na Bum Bum Rurkach (przede wszystkim na organizowanym w szkole grudniowym Wieczorze kolęd oraz Koncercie Majowym w Lubuskim Teatrze) każdorazowo wzbudzają żywe zainteresowanie wśród publiczności. Od początku istnienia zespołu jego prowadzącą jest Małgorzata Schmidt.
W roku szkolnym 2018/2019 próby zespołu Bum Bum Rurki odbywają się w środy w godz. 15:40-16:40 oraz w piątki w godz. 14:35-15:35 w sali nr 22.
Strona 1 z 2