Drogi Uczniu pamiętaj o kilku ważnych rzeczach!

• Nie jesteś sam, nie zamykaj się ze swoim problemem. Dołożę wszelkich starań, aby go rozwiązać.
  • Warto rozmawiać. Wiele nieporozumień z pracownikami szkoły wynika ze złej komunikacji.
  • Razem można więcej. Warto prosić o pomoc innych, dzielić się swoimi wątpliwościami, współpracować z kompetentnymi osobami.

Tomasz Kołłątaj

Projekt logo Rzecznika Praw Ucznia – Jędrzej Smirny

Drodzy Uczniowie!

Witam w nowym roku szkolnym. Mam nadzieję, że tak jak w latach ubiegłych, będziecie w naszej szkole czuli się bezpiecznie i będziecie mieli poczucie, że Wasze prawa są szanowane i przestrzegane. Przypominam jednocześnie, że obowiązującym dokumentem w szkole jest Statut, w którym zaznaczono prawa i obowiązki ucznia PSP7 w Zielonej Górze. Zachęcam jednocześnie do odwiedzenia serwisu mamyprawa.pl gdzie znajdziecie informację o prawach ucznia.

ZADANIA I FUNKCJE RZECZNIKA PRAW UCZNIA

1. Przeciwdziałanie łamaniu praw ucznia w szkole i poza nią.
  2. Zwiększanie świadomości prawnej dzieci.
  3. Działania na rzecz zmiany wadliwych i krzywdzących zapisów w regulaminach.
  4. Propagowanie praw ucznia w szkole.
  5. Współpraca z Samorządem Uczniowskim w zakresie upowszechniania praw i obowiązków ucznia.
  6. Świadczenie pomocy uczniom (jak korzystać z praw i szanować innych).
  7. Prowadzenie negocjacji między uczniem a nauczycielem lub innymi stronami sporu.
  8. Dbałość o przestrzeganie przez uczniów, nauczycieli, rodziców regulaminu szkoły i innych regulaminów.
  9. Pomoc uczniom w rozwiązywaniu trudnych spraw zgodnie z obowiązującymi przepisami.

SPOSOBY I ŚRODKI DZIAŁANIA RZECZNIKA PRAW UCZNIA

1. Załatwianie indywidualnych i grupowych skarg uczniów.
  2. Udzielanie uczniom porad dotyczących ich praw i obowiązków.
  3. Współpraca z instytucjami i osobami działającymi na rzecz dziecka.
  4. Współdziałanie w prowadzeniu programów przeciwdziałających problemom w szkole.

UPRAWNIENIA RZECZNIKA PRAW UCZNIA

1. Nie wyręcza w obowiązkach wychowawców.
  2. Ma prawo do swobodnego działania w ramach obowiązujących regulaminów.
  3. Podejmuje działania na wniosek stron (uczniów, nauczycieli, innych pracowników szkoły).