W miniony czwartek, 14 września na szkolnym korytarzu pojawił się… salonik literacki. Kto by się spodziewał, że pośrodku ogromnej przestrzeni szkolnej uda się wygospodarować coś na kształt dworskiego zacisza.

Miejsce sprzyjało czytaniu fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, lektury wybranej przez Parę Prezydencką do Narodowego Czytania.

Dla uczniów szkoły podstawowej miała być za trudna, a jednak okazało się, że fragment legendy o Janie i Cecylii połączony z opisem nadniemeńskiej przyrody zaciekawił słuchaczy. Uczniowie odtwarzali głośno wybrane cytaty, odczytując jednocześnie atmosferę XIX-wiecznego Korczyna, miejsca, w którym toczy się akcja powieści. Poznali Jana i Cecylię – bohaterów, którzy swoją pracą i wielką miłością zasłużyli się tak, że król Zygmunt August podarował im nazwisko, nazywając Bohatyrowiczami.

Legenda stała się pretekstem do dyskusji na temat wielowymiarowości bohaterstwa. Uczniowie, zainspirowali się nastrojowością powieści, jej szczególnym przekazem i wspaniałym językiem.

W następnym roku lekturą wybraną do Narodowego Czytania będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego. W tym romantycznym dramacie, w co nie należy wątpić, uda się na pewno odnaleźć treści, które – podobnie jak „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – zainspirują do dyskusji i zaciekawią.