chwilowki online

otwarta jest

od godz. 6:30 do 18:00

Akademia Przyszłości

Od tego roku szkolnego nasza szkoła bierze udział w programie prowadzonym przez Stowarzyszenie Wiosna Akademia Przyszłości.

W Akademii dziecko jest najważniejsze. Wierzymy w jego potencjał. Wiemy, że zasługuje na czas i uwagę. Traktujemy je poważnie, jest naszym partnerem.

Nie zmieniamy świata dziecka, tylko samo dziecko

Akademia nie zmienia świata dzieci, nie usuwa przeszkód z ich drogi, ale uczy je, jak sobie w tym świecie radzić. Otoczenie dziecka i problemy mogą pozostać takie same, ale dzięki Akademii, dziecko wie, jak stawiać czoła trudnościom i wygrywać. O przeszkodach myśli jak o wyzwaniach możliwych do podjęcia i wygrania.

Kształtujemy w dziecku mentalność wędkarza

Akademia daje dziecku rybę (m.in. wyprawkę na początek roku), wędkę (uczy konkretnych umiejętności np. odpowiadania przy tablicy, rozmowy z kolegami), ale – co najważniejsze – kształtuje w nim mentalność wędkarza (uczy je, jak radzić sobie w szkole i w życiu).

Jeśli ktoś nie ma mentalności wędkarza i dostanie wędkę, to ją sprzeda i kupi ryby. A nam zależy na tym, by dzieci miały w sobie mentalność wędkarza, który nawet jeśli nie ma wędki, to zrobi ją sam i zacznie łowić ryby. Naszym celem jest to, aby dzieci radziły sobie w życiu. Najpierw w szkole, ale potem w życiu.

Wspólnie z dzieckiem patrzymy w przyszłość

Mądre wychowanie powinno polegać na tym, że dorosły patrzy z dzieckiem w jego przyszłość, a nie zaspokaja jego tymczasowe potrzeby. Dorosły, który chce dobra dziecka stawia dziecku wyzwania, uczy je samodzielności, kształtuje w nim mentalność wędkarza. Dzięki temu, dziecko w przyszłości może odnosić sukcesy i radzić sobie samo. Tak właśnie w przyszłość patrzy tutor i darczyńca wraz z dzieckiem.

Wyprowadzamy dzieci z porażki szkolnej

Nie skupiamy się na samej porażce, ale chcemy poznać jej przyczyny. Dzięki temu wiemy, jak działać i pomagać dziecku.

Nie wychowujemy

Nie zajmujemy się wychowywaniem dzieci, ponieważ wychowanie wymaga dużej ilości czasu, którego nie mamy. Dlatego uderzamy w czułe punkty, działamy impulsowo (projektując doświadczenia, spotykając się z dzieckiem na cotygodniowych zajęciach) i miejscowo (diagnozując źródło trudności i reagując na nie) – po to, aby przygotować dzieci do przyszłości.

W ramach pracy z dzieckiem przechodzimy od poczucia niższość, bezradności i braku motywacji, do gotowości podejmowania wyzwań i otwartości na potencjalne sukcesy lub porażki, aż po najwyższy stan zdolności do kreowania. Jest to droga od doświadczania porażki w szkole do radzenia sobie w życiu.

Inauguracja odbyła się tradycyjnie w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tematem była podróż. Aby gdzieś jednak wyruszyć, niezbędne są przygotowania. Liderzy nakręcili film, gdzie razem z Frankiem Skarpetą – maskotką zielonogórskiej Akademii, aktywnie ćwiczą, hartują swoje ciało, pakują torby. Dzieci i wolontariusze również muszą być gotowi – stąd też zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego tańca.

Naszym gościem była Kanclerz Uniwersytetu Zielonogórskiego, pani Katarzyna Łasińska. Opowiedziała nam o swojej pracy, o tym jak zdobywała kolejne szczyty kariery. Życzyła również małym studentom, aby uczyli się dla siebie, dla swojej przyszłości; aby nie bali się spełniać marzenia. Serdecznie dziękujemy!

A co z niespodziankami? Każde dziecko dostało torbę z prezentami – segregatorem, teczką, zeszytem oraz opaską. Co za radość na twarzach dzieci! Teraz już codziennie mogą z dumą pokazywać, że są studentami Akademii. Zanim jednak pójdą „w świat”, potrzebny jest dokument potwierdzający przynależność – Indeks Sukcesu! Każde dziecko dostało przepiękny Indeks z rąk pani Kanclerz UZ, Koordynatorki Wojewódzkiej Agaty Kozdrowicz oraz Lidera i Koordynatora Szkolnego. Ta radość, ten błysk w oczach! Nie sposób tego opisać, to trzeba było zobaczyć.

Uwieńczeniem Inauguracji był oczywiście przepiękny tort! Dzieci były bardzo podekscytowane słodką niespodzianką – zaczęły nawet odliczać, kiedy mamy zacząć go kroić.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Inauguracji: Koordynatorom, Liderom, Wolontariuszom. Dziękujemy naszym gościom i partnerom za obecność: pani Kanclerz, panu Dariuszowi Łado, dyrektorowi Bursy, pani Dorocie Piotrowskiej-Ceholik, wychowawczyni Bursy. Składamy podziękowania firmom, które nas wsparły: kserze Zielony Domek, Omedze, Centrum Kwiatowemu, piekarni REMA, Filipowi Niećkowiakowi.

Przed nami rok pełen wrażeń, szukania własnych ścieżek, dróg na szczyt. Życzymy powodzenia wszystkim naszym małym studentom oraz ich wolontariuszom!