Początki Szkoły Podstawowej nr 7 są ściśle związane z rozbudową miasta w jego południowo- wschodniej części. Budowa osiedli mieszkaniowych „Wyspiańskiego” i „Wazów I” wymagała powstania nowej szkoły w tej dzielnicy.

Szkoła Podstawowa nr 7

powstała 1 września 1962 r. w wyniku nowego podziału i rejonizacji istniejącej dotychczas Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego nr 2, która mieściła się przy ul. Wazów – późniejsze liceum pielęgniarskie, a dzisiejsze Medyczne Studium Zawodowe. 1 września 1960 r. do nowych budynków przy ul. Wyspiańskiego przeniesiono najpierw klasy podstawowe, a rok później licealne.

Szkoła Podstawowa nr 7 przy ul. Wyspiańskiego

Kierownikiem szkoły została pani Józefa Skoczylas, a jej zastępcą pani Stefania Bilińska. 1 września 1966 r. kierownikiem szkoły został pan Józef Gembara.

Przemówienie dyrektora szkoły Józefa Gembary na rozpoczęciu roku szkolnego 1966/1967

Jednocześnie przy ul. Zamenhofa budowano nową szkołę, do której w 1962 r. przeniesiono liceum, nadając mu nazwę Liceum Ogólnokształcące nr 7 oraz utworzono Szkołę Podstawową nr 10. W ten sposób, pozostałe przy ul. Wyspiańskiego klasy podstawowe zorganizowano w Szkołę Podstawową nr 7.

Zakończenie roku szkolnego 1967/1968 odbyło się w zmienionych warunkach lokalowych. Część budynków dotychczasowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Wyspiańskiego oddano Liceum Ogólnokształcącemu nr 7, które rozpoczęło eksperymentalny charakter pracy w zakresie rozszerzonego programu wychowania fizycznego. Zajmowany przez to liceum budynek przy ul. Zamenhofa oddano klasom V-VIII naszej szkoły, natomiast klasy I-IV pozostały na rok szkolny 1968/1969 w szkole przy ul. Wyspiańskiego.

Budynek szkoły przy ul. Zamenhofa

Inauguracja roku szkolnego 1969/1970

To nie był jednak koniec szkolnych przeprowadzek, szkoła w tym miejscu istniała dwa lata, aby we wrześniu 1971 r. otrzymać zupełnie nową siedzibę przy ul. Zielonogórskiej 5, w której istnieje do dzisiaj.

Wcześniej jednak miało w szkole miejsce inne, bardzo ważne wydarzenie. Dnia 19 lutego 1971 r. na posiedzeniu Rady Pedagogicznej , na wniosek kierownika szkoły pana Józefa Gembary, przyjęto uchwałę nadania Szkole Podstawowej nr 7 imienia Mikołaja Kopernika. Okazja była niepowtarzalna, bowiem w tym właśnie roku obchodzono 500-lecie urodzin wielkiego astronoma. Kuratorium Okręgu Szkolnego w Zielonej Górze przyjęło wniosek kierownictwa szkoły o nadaniu imienia. Na mocy tamtej decyzji, od  września 1971 r. w nazwie szkoły używamy imię Mikołaja Kopernika.

Dyplom Nadania Imienia

Pismem z dnia 13 kwietnia 1971 r. Wydział Oświaty poinformował kierownictwo Szkoły Podstawowej nr 7 o podjęciu decyzji o przeniesieniu szkoły do nowo wybudowanego budynku przy ul. Zielonogórskiej 5. Do rejonu szkoły przydzielono uczniów z ulic: Akademicka, Braniborska, Dzierżyńskiego, Chmielna, Gajowa, Górna, Gronowa, Letnia, Lubuska, Miła, Niecała, Osiedlowa, Podgórna, Przecznica, Raculka, Szosa Kisielińska, Zielony Las oraz Zielonogórskiej.

Inauguracja roku szkolnego 1971/1972 była bardzo uroczysta, przybyły władze miasta i regionu oraz przedstawiciele różnych organizacji, a uroczystość relacjonowały prasa i telewizja.

Otwarcie nowego budynku szkoły przy ul. Zielonogórskiej

Dzień Patrona Szkoły 2024

9 lutego obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły – Mikołaja Kopernika. W tym dniu na drugiej godzinie lekcyjnej odbył się apel dla klas 6 - 8. Program artystyczny przygotowała klasa 7b.