„Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który ma na celu zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. To na nas – osobach dorosłych – spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

Grupa do której przede wszystkim skierowany jest program to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej.

Główne cele programu:

- opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży;

- pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego;

zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Realizacja programu odbywa się poprzez

- zajęcia tematyczne, na których dzieci będą mogły dowiedzieć się o szkodliwości palenia papierosów, a także dyskutować i wymieniać własne doświadczenia i spostrzeżenia;

- projekcje filmów o tematyce antynikotynowej;

- propagowanie zdrowego stylu życia i podejmowania aktywności fizycznej.